Na Koši, rozvalina lesní boudy

2017-07-17 10:56:46 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Nad podbrdskou obcí Nepomuk se prudce zvedá třetí nejvyšší hora Brd Malý Tok (844 m), tvořící z daleka viditelný mohutný hřeben. Z něj severně, do nitra Brd, vybíhá jen o něco nižší náhorní plošina Na Pateráku (836 m). Ta pak pokračuje k vrcholu Na Koši (774 m), jehož svahy se na konci hřebene náhle ostře zlomí do hlubokého údolí Hradišťského potoka.

Brdy. Na Koši (774 m), severní svahy při pohledu z cesty Myší díra.

Lokalita Na Pateráku (neplést s vrcholem Paterák) je málo navštěvované a turisticky neznačené místo, ze kterého je však přes mýtinu opravdu pěkný pohled na východní svahy 2 km vzdáleného Březového vrchu (786 m).

Severním směrem vede několik starých a neupravených lesních cest. Budeme-li se držet klesajícího hřebene a nebudeme z něj příliš scházet dolů, dorazíme na zalesněnou plošinu s příčně běžící, ještě patrnou, lesní cestou. To už jsme Na Koši. Z jeho okraje můžeme severně přes údolí spatřit oblast, zvanou U Spáleného dubu.

Vpravo, tedy východně po zmíněné lesní cestě, bychom dorazili na známou Myší díru, asfaltku, která od Voložného potoka podél paty svahu stoupá k Borské lesní cestě. Dáme-li se vlevo, po pár stech metrech, ještě na vrcholové partii, se dostaneme k rozvalině kamenné stavby, kdysi zvané Waldbaude (např. na mapě z roku 1913), na pozdějších mapách jmenované jako Lesní bouda. Ta je však již uváděna jen jako rozvalina. Poměrně těžko se hledá, uvádím proto její GPS: 49.6735717N, 13.8338994E (viz mapka níže).

Fortelná kamenná stavbička čtvercového půdorysu (asi 5 x 5 m), jejíž stěny na některých místech výškou dosud přesahují 2 m, patrně kdysi sloužila lesním dělníkům nebo snad hajnému. O větším komfortu by svědčily nepatrné zbytky zelených kachlových kamen, nacházejících se v blízkosti již vyklizené stavby.

Lokalita Na Koši je od civilizace poměrně vzdálena a opuštěna. V přítmí uslyšíte jen poryvy větru, z místa na místo se stěhující šumění lesa, bzučení hmyzu a zpěv ptáků. Provoz podbrdských měst a obcí sem ani v pozdních večerních hodinách či brzy ráno nedoléhá. Pokud hledáte samotu a opravdový klid, navštivte brdský vrchol Na Koši.

Na Pateráku (836 m), vrcholová plošina. Odtud je severozápadním směrem pěkný pohled na 2 km vzdálené svahy Březového vrchu (786 m).
Mapa z roku 1960 (1:5000, zdroj ČÚZK), kde je dobře vidět náhorní plošina Na Koši (kóta 774,4), zmíněná příčná cesta přes vrchol a rozvalina Lesní boudy (označena červenou šipkou).
Rozvalina Lesní boudy (Waldbaude) v lokalitě Na Koši.