TJ Sparta


Současnost
V současné době hrají v obci kopanou dvě mužstva dospělých a jedno mužstvo žáků. A. mužstvo hraje se střídavými úspěchy III.třídu okresu Beroun. B.mužstvo je v této soutěži zařazeno do IV.třídy. Družstvo žáků je účastníkem okresního přeboru v kategorii starších žáků.

Historie kopané
Tělovýchovná jednota Sparta Podluhy vzniká založením Sportovního klubu kopané v roce 1911. Průkopníky tohoto sportu byli Josef Fryš, Alois Veselý, Jan Kobylka, František Matějka a jiní.

První úspěchy klubu jsou spojeny s vybudováním hřiště na Rumech, které také bylo svědkem historického postupu domácích v r.1933 do I.A třídy.
Pro nevhodnou polohu tohoto hřiště, bez potřebného zázemí a velkou vzdálenost od obce, bylo rozhodnuto a v roce 1946 započato s výstavbou nového – současného hřiště u Dvora, které bylo v srpnu 1948 slavnostně otevřeno. Při této příležitosti byl uspořádán průvod obcí.
Na novém hřišti začínají podlužští soutěžící I.A třídy Tyršova kraje, kam postoupili. Byl to bohužel poslední ročník této soutěže, která byla zrušena. Od další sezóny byli domácí zařazeni do okresní soutěže Hořovicka. Po další reorganizaci hrají Podluhy střídavě v soutěžích a přeboru okresu Beroun a I.B třídě, kterou vyhráli v r. 1967. Rok 1971 přinesl postup do I.A třídy. Byla to nejvyšší soutěž, která se do dnešní doby v Podluhách hrála.

bez-nazvu2461bbez-nazvu11d783bez-nazvu3193a9bez-nazvu416935

 

 

 

 

 

bez-nazvu62cdf2 bez-nazvu74ae0c fotbal-49-50e4af fotbal-1a707

 

 

 

 

 

 

Další účinkování oddílu kopané je i nadále spojeno s aktivní účastí v okresních soutěžích Berounska. V roce 2001 se uskutečnily oslavy 90 let založení kopané tím a tím i celé Tělovýchovné jednoty. Při této příležitosti byly provedeny další úpravy prostředí v areálu hřiště. Bylo v čem pokračovat.

Už v roce 1962 bylo rozhodnuto postavit na fotbalovém hřišti u Dvora nové kabiny. Staré dřevěné byly nahrazeny novými zděnými, ke kterým byla následně přistavena i obytná budova pro správce hřiště.  V návaznosti na to byla místo staré dřevěné tribuny postavena tribuna nová.

bez-nazvu81d394 bez-nazvu913c09 bez-nazvu101e8c6 bez-nazvu11d73f

 

 

 

 

 

Hrací plocha byla zrekonstruována a celoplošně zatravněna. V roce 2004 byly provedeny úpravy kabin a nově bylo vybudováno jejich sociální zařízení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

Historie hokeje
Neméně důležitou roli sehrál v historii Tělovýchovné jednoty hokej. Jeho počátek je v Podluhách dotován od roku 1933, kdy byl v této době k velmi populární kopané ustaven i oddíl Ledního hokeje. Na jeho vzniku se kromě zakladatele p.Jaroslava Kůty podíleli právě hráči kopané, jako p.Froněk František, Kašpar Josef, Korejčík Antonín a jiní. Soutěž začal oddíl hrát od r. 1934, založením Podbrdské župy Ledního hokeje.

Bohatou historií hokeje v Podluhách se začínají psát převážně od r.1950. Tento rok je také významný tím, že bylo vybudováno kluziště na rybníku „Kašparák“ s novými vysokými mantinely a osvětlením.

bez-nazvu128029fotbal-29416 fotbal-1972a2fe

 

 

 

 

 

fotbal4efbfotbal-81-82e22cMužstvo hraje nepřetržitě v krajských soutěžích a vyvrcholením úspěšné činnosti je získání titulu přeborníka Středočeského kraje v sezóně 1963-64. Jako přeborník kraje hraje mužstvo kvalifikaci o II. hokejovou ligu. Úspěšná činnost klubu pokračuje i nadále. Sezónu 1966-67 začínáme po dlouhé době zase na svém. Vedle hřiště na kopanou byla dokončena nová hokejová plocha s umělým osvětlením.

V letech 1969 -1971 hraje mužstvo divizi, vůbec nejvyšší soutěž v existenci klubu LH. Úspěšnost hokeje nadále pokračuje, což potvrzuje svou pravidelnou herní účastí v krajských soutěžích, až do r.1983-oslav 50 výročí založení Ledního hokeje v Podluhách.

Další činnost oddílu, bohužel i přes nesporné úspěchy a tradici je čím dál více poznamenána vysokými náklady. Tyto problémy vrcholí ve druhé polovině let 1980, kdy z nedostatku finančních prostředků a v neposlední řadě i hráčů, je v roce 1990 činnost oddílu Ledního hokeje ukončena. I přes tuto velice nemilou skutečnost, je možné konstatovat, že období slavné éry Ledního hokeje proslavilo obec Podluhy v jejích dějinách asi nejvíce.