Vařeka: Neumím si představit, že všichni budeme posílat peníze soukromé společnosti, která nám je bude spravovat!

2017-01-18 11:20:47 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Včera proběhla na příbramské radnici tisková konference. Starosta Jindřich Vařeka, již nějaký čas stojící v čele snahy o založení Destinační společnosti Brdy, našemu serveru odpověděl na otázky, které zajímají nejen řadu podbrdských starostů a zastupitelů, ale i sportovců, běžkařů, kteří si v současné době hořce stěžují na ničení svých lyžařských stop pluhy a sypači v gesci Vojenských lesů.

Foto

Tisková konference na příbramské radnici.
(Foto Pavlína Svobodová ©)

Pane starosto, absolvoval jste již několik jednání s vedením Středočeského kraje. Diskutovalo se zde patrně také o kolizi dvou příbramských destinačních iniciativ, a to Ekologického centra Orlov na straně jedné, a vznikající Destinační společnosti Brdy, tedy zejména iniciativy příbramské radnice, na straně druhé. Jak tato jednání probíhala?
Před týdnem proběhla schůzka s hejtmankou Středočeského kraje paní Jaroslavou Pokornou Jermanovou, včera pokračovalo jednání s panem náměstkem hejtmanky Vítem Rakušanem, který je na kraji odpovědný za turistiku. Výsledkem jednání je to, že město předloží popis současné situace. Kraj bude rozhodovat, komu dá přednost. Na naší straně jde o sdružení obcí, Vojenských lesů a statků, po včerejším jednání projevila jednoznačný záměr s námi vstoupit do destinační společnosti také rodina Colloredo-Mannsfeld, nejnověji také Hornické muzeum v Příbrami. Chtěli bychom založit destinační společnost, která by měla finanční zázemí. Kraj bude vlastně rozhodovat o tom, zda podpoří naši destinační společnost, nebo zda budeme peníze posílat soukromé společnosti Ekologické centrum Orlov.

Jaký bude tedy další postup Středočeského kraje?
Další postup bude ten, že pan Rakušan bude chtít hovořit ještě s Mgr. Vladimírem Králem, ředitelem Ekologického centra Orlov, aby si vyslechl i jeho stanovisko a poté by Rada kraje měla rozhodnout o tom, komu dá přednost. Já za sebe si naprosto neumím představit, že by soukromá společnost bez jakékoliv možnosti získat finanční prostředky mohla dostat přednost před sdružením obcí a dalších významných organizací, jež jsou hotovy položit na stůl významný finanční obnos, který může být následně multiplikován přes krajské dotace nebo přes dotace Ministerstva pro místní rozvoj.

Nemohlo by dojít k nějaké koordinaci obou iniciativ?
My samozřejmě vítáme kteroukoli významnou organizaci, jež se zajímá o dění v Brdech, která do destinační společnosti založené zejména obcemi, majiteli pozemků a dalšími významnými institucemi přistoupí. Opačnou možnost, to znamená že by města a obce posílaly peníze Ekologickému centru Orlov, si představit neumím, protože nedává žádný smysl. Ti, co mají peníze, např. Město Příbram dává 660 tisíc, vojenské lesy 600 tisíc, Dobříš 180 tisíc a další, aby ti všichni posílali peníze někomu, kdo jim je bude spravovat? To si snad probůh mohou přece spravovat sami. My ale rádi přijmeme jakéhokoli člena, který má zájem o Brdy, do našich řad, a to za symbolický poplatek 10 tisíc korun.

Koexistence, spolupráce s Ekologickým centrem Orlov samozřejmě možná je. Nicméně, dotace může čerpat pouze jeden subjekt. Nemohou v jedné destinaci čerpat finanční prostředky z Kraje a Ministerstva pro místní rozvoj dvě destinační společnosti. To je vyloučeno.

V posledních několika týdnech se zvedla vlna protestů zejména běžkařů, kteří si hořce stěžují na to, že jejich běžecké stopy systematicky ničí pluhy a sypače v gesci vojenských lesů. Takhle si turistiku v Brdech rozhodně nepředstavují. Je možné v tom něco udělat?
Já myslím, že to, co uvádíte, je přesně důkazem toho, že je třeba koordinovat. To není jediný případ. A takových případů bude čím dál tím více. Čili bez toho, aniž bychom měli nějakou platformu, na které můžeme efektivně komunikovat a tyto problémy řešit, to do budoucna nepůjde.

Problém brdských běžkařů se ke mně již dostal a snažím se jej řešit. Dnes (úterý 17. ledna, pozn. red.) mám v poledne jednání s ředitelem vojenských lesů v Jincích a je samozřejmé, že o tomto konkrétním problému budeme mluvit.

Hodně se v poslední době také mluví o tzv. Interpretačním plánu, jenž je vkladem Vojenských lesů a statků. Materiál je presentován jako základní dokument vznikající Destinační společnosti Brdy. Některé turistické produkty však v tomto dokumentu evidentně chybí, např. právě ony běžkařské trasy, a zároveň je zde patrná jakási snaha stávající stav zakonzervovat. Je tedy logické se ptát: je tento Interpretační plán jakýmsi neměnným „svatým grálem“, nebo jej bude moci destinační agentura průběžně upravovat, měnit, doladit?
Interpretační plán je výchozí základna. Je to jakýsi prvotní dokument, o který je třeba se opírat. Pokud vznikne Destinační společnost Brdy, budou v ní především obce a obce mohou prosazovat svoje zájmy a obce mohou tlačit na to, aby vyrostl plán, který už nebude plánem Vojenských lesů a AOPK, ale bude to společný plán rozvoje turismu v Brdech, který je potřeba vybojovat a na který bude možno čerpat prostředky z Kraje a Ministerstva pro místní rozvoj.

zdroj: www.turistika-brdy.cz